Sos holenderski – idealny dodatek do ryby i szparagów

 

Na temat sosu holenderskiego krążą przeróżne legendy. Jedna z nich jest o tym, że jest trudny w przygotowaniu i nie zawsze wychodzi. Prawda jest taka, że przygotowując sos holenderski należy poświęcić mu uwagę i przygotowywać go bez pośpiechu i z odpowiednią precyzją. Przygotowanie sosu nie zajmuje dużo czasu, bo ok. 10 minut 🙂

Sos holenderski jest idealnym dodatkiem do szparagów, w różnej postać jajek a także ryb.

Dlatego u mnie zagościł w towarzystwie zielonych szparagów, halibuta i puree z cukinii i ziemniaków. Idealny zestaw na obiad w najlepszym towarzystwie 🙂 Bardzo polecam takie zestawienie.

 

 

Składniki (na 4 porcje):

– 800 g fileta z halibuta

– 1 średnia cukinia

– 8 średniej wielkości ziemniaków

– 1,5 łyżki masła

– 600 g zielonych szparagów

– sól

– przyprawy do ryby: szczypta imbiru, szczypta gałki muszkatołowej, szczypta pieprzu, 2 szczypty łagodnej papryki czerwonej, szczypta suszonego koperku, szczypta suszonej natki pietruszki, szczypta majeranku, szczypta rozmarynu, odrobina soli

 

Składniki na sos holenderski ( na 4 porcje):

– 4 żółtka

– 170 g masła klarowanego

– 4 łyżki soku z cytryny

– 2 szczypty soli

 

Przygotowanie:

Rozpocznij od ryby, podziel na 4 porcje, wymienione zioła i przyprawy wymieszaj i natrzyj nimi rybę. Rybę odstaw do lodówki na ok. 30 minut. W tym czasie obierz ziemniaki i wstaw do gotowania. Ziemniaki gotuj przez około 18 minut, po tym czasie do ziemniaków dodaj pokrojoną w grube półplasterki cukinię i gotuj całość jeszcze około 5 minut. Po ugotowaniu odcedź ziemniaki i cukinię, dodaj 1 łyżkę masła  oraz 1/5 łyżeczki soli i wszystko dokładnie rozgnieć ubijaczką do ziemniaków. Szparagi umyj i odłam twardą końcówkę (sama złamie się w odpowiednim miejscu podczas lekkiego zgięcia). Gotuj szparagi w lekko osolonej wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki masła przez około 4-5 minut. Po tym czasie wyjmij ugotowane szparagi z wody. Rybę gotuj w naczyniu do gotowania na parze przez około 8-10 minut. Halibut ma bardzo delikatne mięso, dlatego też możesz już sprawdzić po około 5 minutach czy jest już gotowe.

 

Bezpośrednio przed podaniem przygotuj sos holenderski (sosu holenderskiego nie przygotowuje się z dużym wyprzedzaniem, nie przechowuje w lodówce ani nie podgrzewa). Przygotowując sos holenderski pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Dokładnie oddziel żółtka od białek. Białka ścinają się w niższej temperaturze niż żółtka (o około 5 st Celsjusza) dlatego też pozostawienie białek może spowodować, że zetną się w sosie i powstaną grudki.
  2. Żółtka zawsze ubijaj cierpliwie i równomiernie trzepaczką lub rózgą. Nie zdadzą tutaj egzaminu inne przyrządy kuchenne.
  3. Sos holenderski przygotowuje się w kąpieli wodnej, natomiast naczynie, w którym będziesz przygotowywać sos nie może dotykać tafli wody a woda nie może mocno wrzeć, wystarczy, że będzie lekko „bulgotać” na niewielkim ogniu.
  4. Odpowiednio wcześnie rozpuść masło aby zdążyło lekko ostygnąć, ponieważ dodanie gorącego masła spowoduje, że żółtka się zetną (żółtko ścina się w temperaturze wynoszącej ok. 68 st. C) i o idealnie aksamitnym sosie holenderskim będziemy mogli zapomnieć a zamiast tego powstanie jajecznica 😉

Stosując tych kilka zasad możemy przystąpić do przygotowania idealnego sosu holenderskiego 🙂

W garnku zagotuj wodę, gdy zacznie już mocno wrzeć, zmniejsz ogień i pozwól, żeby lekko się gotowała. Do naczynia, w którym będziesz przygotować sos włóż żółtka dokładnie oddzielone od białek. Ja przygotowuję sos w naczyniu do rozpuszczania czekolady w kąpieli wodnej. Do żółtek dodaj sok z cytryny i ustaw nad garnkiem z gotującą się na wolny ogniu wodą. Od razu rozpocznij ubijanie trzepaczką lub rózgą żółtek z sokiem z cytryny. Zazwyczaj trwa to około 5 minut. Sos powinien w tym czasie zwiększyć swoją objętość i zrobić się już aksamitny. W tym momencie przydałaby się trzecia ręka 😉 ale z dwoma też sobie poradzimy 🙂 Zacznij bardzo powoli i stopniowo, ciągle ubijając drugą ręką, dodawać do żółtek z sokiem z cytryny lekko ostudzone masło. Tą czynność wykonuj naprawdę bardzo powoli, zazwyczaj trwa to u mnie około 3-4 minuty zanim dodam całe masło. Pozwól, aby masło powoli łączyło się z żółtkami, dzięki temu uzyskamy idealnie aksamitny sos. Na koniec dopraw sos delikatnie solą i ubijając całość jeszcze chwilę.

Gotowe! Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom uda Ci się przygotować idealnie aksamitny sos holenderski, który będzie stanowił przepyszny dodatek do puree z ziemniaków i cukinii, ryby i szparagów.

Smacznego!