Zakwas na żurek

 

Niebawem Święta Wielkanocne. W tym czasie u mnie, jak pewnie w większości polskich domów na świątecznym stole główną rolę gra żurek wielkanocny.

Najważniejszym składnikiem żurku jest oczywiście zakwas. Zachęcam do zrobienia go samodzielnie w domu, ponieważ przygotowanie go zajmuje kilka minut a radość i satysfakcja ze zrobienia żurku od postaw samodzielnie i niepowtarzalny smak są bezcenne 🙂

 

 

Składniki:

– 200 g mąki żytniej razowej – typ 2000

– 4 ząbki czosnku

– 5 liści laurowych

– 6 ziarenek ziela angielskiego

– 800-900 ml przegotowanej letniej wody

 

Przygotowanie:

Przygotuj słoik (pojemność ok. 1,5 – 2 litry). Słoik zalej wrzątkiem i pozostaw na ok. 1 minutę i następnie wylej wodę. Dobrze jest wyparzyć słoik na wypadek „zamieszkania” słoika przez niechciane „żyjątka” typu grzyby, bakterie, ponieważ podczas fermentacji zakwas może nam się popsuć. Do słoika wsyp mąkę, wlej wodę i dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką. Dodaj czosnek, liście laurowe i ziele angielskie i ponownie całość wymieszaj. Słoik przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Podczas procesu fermentacji nie zakręcaj słoika, ponieważ zakwas powinien mieć dostęp powietrza. Zakwas mieszaj każdego dnia. Po pięciu dniach zakwas powinien być już gotowy i posiadać charakterystyczny kwaskowy zapach. Jeśli nie jest to jeszcze czas na przygotowanie żurku, zamknij go przykrywką i wstaw do lodówki, żeby przerwać proces fermentacji. Tak przygotowany żurek możesz przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie.

 

PS Jeśli chcesz przyśpieszyć proces fermentacji dodaj do przygotowywanego zakwasu kawałek skórki z prawdziwego żytniego chleba lub łyżkę zakwasu na chleb albo łyżkę łyżkę soku z kiszonych ogórków.