Odżywczy bulion kolagenowy z pulpecikami cielęcymi i galuszkami

 

Odżywczy rosół gotowany na kościach jest posiłkiem o właściwościach leczniczych. Gotowany wiele godzin na wolnym ogniu bulion kolagenowy ma właściwości prozdrowotne i odżywcze. Dlaczego?

 

  1. Jest źródłem biodostępnego kolagenu, który korzystnie wpływa na naszą tkankę łączną. Kolagen jest białkiem strukturalnym, które wzmacnia i strukturyzuje nasz ciało. Po 20. roku życia organizm ludzki produkuje co raz mniej kolagenu, poza tym choroby autoimmunologiczne oraz stres mają negatywny wpływ na jego generowanie. Dlatego warto dostarczać kolagen w takiej postaci.
  2. Bulion kolagenowy dostarcza magnez, wapń, fosfor i potas w łatwo przyswajalnej formie. Dlatego też wpływa pozytywnie na kondycję naszych zębów i kości.
  3. Zawiera glukozaminę, która pozwala utrzymać nasze stawy w dobrej formie, wzmacnia ich elastyczność i wytrzymałość.
  4. Wzmacnia funkcję kolagenu i elastyny w naszym organizmie.
  5. Wspiera w utrzymaniu w zdrowiu nasz układ pokarmowy pomagając w regeneracji błony śluzowej jelit, kosmków jelitowych dzięki zawartości glutaminy, a także wspiera trawienie.
  6. Ze względu na zawartość odpowiednich aminokwasów wykazuje właściwości przeciwzapalne.
  7. Posiada właściwości lecznicze podczas infekcji wirusowych.
  8. Ma pozytywny wpływ na zdrowie włosów, skóry i paznokci.
  9. Stymuluje wzrost i regenerację mięśni.

 

Bulion kolagenowy w zależności od użytych składników powinien być gotowany od 4 do nawet 24 godzin. Na początku drogi stosowania bulionów kolagenowych, proponuję nie gotować bulionu na samych kościach przez kilkanaście godzin, ponieważ zawierają one większe stężenie składników. Warto rozpocząć w naszym przypadku (osób z chorobami jelit) spożywanie wywarów mięsno-kostnych gotowanych około 6 godzin, które będą delikatniejsze od tych bulionów kolagenowych gotowanych nawet 24 godziny, na samych kościach. Z czasem oczywiście można spróbować zmieniać proporcje na korzyść kości i dłużej gotować taki bulion kolagenowy, żeby wydobyć z kości jak najwięcej wartościowych składników. Należy mieć również na uwadze, że bulion gotowany na kościach zawiera glutaminę (im dłużej bulion jest gotowany na kościach tym glutaminy jest więcej), dlatego też w przypadku osób suplementujących L-glutaminę należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do niepożądanych reakcji organizmu.

Składniki (ok. 10 porcji):

Bulion:

  • 80 dag pręgi wołowej z kością (pokrojonej na kilka porcji)
  • 1 kg golonki cielęcej (pokrojonej na kilka porcji)
  • 50 dag kurzych łapek lub udek
  • 6 marchewek
  • 1 bulwa selera
  • 5 gałązek selera naciowego
  • 2/3 pora (cały zielony element i część białego)
  • sól

 

Galuszki:

  • 50 dag mąki pszennej
  • 5 jajek
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • 250-270 ml wody

 

Pulpeciki cielęce:

  • 80 dag mielonej cielęciny
  • 1 czerstwa bułka
  • 1 jajko
  • sól
  • 2 łyżki drobno posiekanego kopereku
  • ok. 150 ml bulionu do namoczenia bułki lub wody
  • opcjonalnie odrobinę (suszona lub świeża natka): lubczyk, pietruszka

 

Przygotowanie:

Przygotowanie bulionu jest procesem długotrwałym, aczkolwiek nie jest mocno angażujący. Mięso z kośćmi dokładnie umyj i wstaw do garnka, dolej wodę nad powierzchnię mięsa i wstaw do szybkiego zagotowania. Jest to sposób na usunięcie zanieczyszczeń, krwi i szumowiny, która powstaje podczas gotowania mięsa (jak na zdjęciu poniżej).

 

 

Gotuj w ten sposób mięso z kośćmi przez około 3-4 minuty. Po tym czasie wylej ostrożnie wodę z szumowinami, opłucz mięso i garnek z nieczystości, włóż ponownie do garnka zalej wodą (na taką ilości mięsa z kośćmi użyj około 3 litrów wody) i wstaw ponownie do gotowania. Dzięki wcześniejszemu zagotowaniu mięsa, podczas właściwego gotowania nie pojawi się już szumowina i bulion będzie przejrzysty. Pamiętaj również o skorzystaniu z dużego garnka, ponieważ na koniec konieczne będzie dodanie jeszcze sporej ilości warzyw. Przy takiej ilości składników wskazany jest garnek minimum 6 litrowy.

Bulion gotuj na bardzo wolnym ogniu, pod przykryciem, przez minimum 6 godzin. Ja tym razem swój bulion gotowałam około 7 godzin. Obrazując „moc ognia”, w moim przypadku jest to 2 w skali od 1-9. Czyli naprawdę bulion gotował się na bardzo wolnym ogniu.

Na półtorej godziny przed końcem gotowania dodaj do bulionu umyte i obrane warzywa. Na koniec gotowania dopraw bulion solą. Na około 2,5 – 3 l bulionu ok. 2 łyżeczki soli. Wyjmij wszystkie składniki i przecedź bulion przez sitko o bardzo drobnych oczkach. Gotowe!

Bulion po nocy spędzonej w lodówce wygląda tak jak na poniższym zdjęciu, czyli ma konsystencję galaretki. Oznacza to, że jest właściwie przygotowany ?

 

 

W czasie gotowania bulionu przygotuj pulpeciki. Czerstwą bułkę namocz w bulionie lub po prostu w wodzie. Do namoczonej bułki dodaj zmieloną cielęcinę, jajko, koperek i sól (ok. 0,5 łyżeczki). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i formuj niewielkie pulpeciki (wielkości piłeczki pingpongowej). Przygotowane pulpeciki umieść w naczyniu do gotowania na parze i gotuj przez około 30 minut. Po tym czasie pulpeciki są gotowe.

 

Galuszki ? W wysokim naczyniu umieść masło, jajka, mąkę i wodę. Wszystkie składniki wymieszaj mikserem ręcznym lub trzepaczką. Mikserem będzie zdecydowanie prościej, ponieważ ciasto powinno być dosyć gęste, więc wymieszanie trzepaczką może być męczące ? Do ugotowania galuszek będziesz potrzebować dużego garnka z osoloną wodą i durszlaka z okrągłymi dziurkami, przez które będziesz lać ciasto na wrzącą wodę. Kluseczki gotuj partiami z powyższej ilości składników będą to 3 partie. Ciasto jest dosyć gęste więc na pewno pomocne będzie przecieranie łyżką masy przez durszlak, żeby sprawniej przepływała dziurkami. Galuszki gotuj krótką chwilę i wyjmuj łyżką cedzakową do naczynia.

I mamy już wszystko gotowe! Galuszki i pulpeciki zalewaj bezpośrednio na talerzu bulionem kolagenowym i posyp natką pietruszki, która jest superżywnością i cennym źródłem witaminy C.

 

 

PS pamiętaj, aby nie dodawać do tego typu bulionu warzyw zawierających skrobię. Dodatek warzyw zależy od Ciebie możesz dodać, te które podałam lub przygotować skład warzyw właściwy dla Ciebie ?

PS 2 ważne jest, aby do przygotowania bulionu kolagenowego stosować kości i mięsa dobrej jakości, najlepiej ekologiczne, ponieważ ma być on dla nas lekarstwem a nie trucizną i ma wydobyć z kości to co najlepsze a nie coś co może nam zaszkodzić. Super jeśli masz możliwość skorzystania z produktów „od sąsiada”, który hoduje swoje zwierzątka z należytą starannością ?

PS 3 taki bulion kolagenowy możesz spożywać również bez dodatków, popijając „na zdrówko” filiżankę dziennie. Możesz przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku do tygodnia lub zamrozić. Bulion może stanowić bazę do innych zup lub sosów.

Mam nadzieję, że w kolejny weekend przygotujesz dla siebie i swoich bliskich odżywczy rosołek kolagenowy 🙂

Smacznego!