Wigilijny barszcz czerwony

 

Dla mnie barszcze czerwony to najważniejsza potrawa na wigilijnym stole. Oczywiście obowiązkowo z uszkami, chodź od pewnego czasu już uszka nawet nieobowiązkowo z grzybami.

Przygotowałam dla Ciebie przepis na delikatny barszcz czerwony do tego uszka… z rybą! Smakuje nieziemsko!

U mnie w domu barszcz czerwony gotowany jest zawsze na wywarze rybnym i taki też jest ten barszcz.

Ale tego wywaru ugotuj sporo, bo jeszcze Ci się do czegoś przyda 😉

Składniki:

  • 8-9 buraków
  • 1 jabłko
  • 4 marchewki
  • 1 korzeń selera
  • 1 korzeń pietruszki
  • 1 por
  • 70-80 dag ryby ze skórą i ośćmi (ja użyłam troci wędrownej i łososia pół na pół i wykorzystałam do nadzienia uszek)
  • sól

Do dużego garnka nalej ok 3,5 litra wody. Umyj i obierz marchew, seler i pietruszkę i włóż w całości do garnka (ewentualnie przekrój na pół seler). Dokładnie umyj por i włóż do garnka. Warzywa gotuj na wolnym ogniu po przykryciem przez około 45 minut. Po tym czasie dodaj 3 łyżeczki soli i rybę. Gotuj jeszcze wszystko pod przykryciem na wolnym ogniu prze około 8 minut. Wyjmij z garnka rybę oraz wszystkie warzywa.

I ja w tym miejscu zabieram troszkę składników (ugotowane warzywa i 1-1,5 litra bulionu) do przygotowania kolejnej potrawy. Za chwilkę zdradzę co to jest 🙂

Obierz wszystkie buraki, natomiast tylko 3 buraki pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do bulionu. Bulion z burakami gotuj przez około 30 minut. W tym czasie. Z pozostałych 6 buraków (koniecznie obranych) i jabłka zrób sok w sokowirówce (lub innym przeznaczanym do tego sprzęcie :)). Po 30 minutach gotowania buraków w bulionie sok buraczano-jabłkowy dodaj do wywaru i gotuj całość jeszcze około 15 minut. Z barszczu wyjmij ugotowane buraki i gotowe. Dopraw ewentualnie do smaku solą.

 

PS mam dla Ciebie jeszcze dwie propozycje:

  1. Jeśli nie masz możliwości zrobić własnoręcznie soku z buraków i jabłka, możesz oczywiście wykorzystać sklepowy, ale proponuję jednak taki 100% naturalny, tłoczony, nie z koncentratu, bez dodatku cukru.
  2. Opcja numer dwa, pod warunkiem, że nie jesteś w zaostrzeniu i dobrze tolerujesz kiszonki 🙂 Możesz zrobić samemu zakwas z buraków. SUPER przepis znajdziesz tutaj http://agnieszkamaciag.pl/genialny-zakwas-z-burakow-domowej-roboty/ Oczywiście możesz też kupić taki zakwas z buraków ćwikłowych ale pamiętaj, żeby nie miał zbędnych składników, np. octu i różnych dziwnych wynalazków, kórych nazw nie da się przeczytać. Oczywiście czosnek jest w tym wypadku wskazany 🙂