Moja ulubiona granola

 

Jeśli skończyły Ci się już Twoje pomysły na słodkie śniadania i masz ochotę na coś nowego, zapraszam na moją ulubioną granolę. Oczywiście możesz ją zmodyfikować pod kątem Twoich ulubionych składników, zastąpić zaproponowane przeze mnie suszone owoce innymi, podobnie możesz zrobić z orzeszkami. Ale chciałam Cię zachęcić do przygotowania granoli właśnie z orzeszkami arachidowymi, czyli fistaszkami 🙂
Chociaż tak naprawdę orzeszki ziemne nie są orzechami, jest to gatunek roślin z rodziny bobowatych, czyli należą do tej samej rodziny co cieciorka, soczewica, soja, groszek czy fasola. Natomiast porównując je już do orzechów, zawierają one najwięcej białka ze wszystkich orzechów, bo aż 25,8 g na 100 g, a arginina w nich zawarta wpływa na wzrost masy mięśniowej.

Jednakże orzeszki ziemne są bardzo silnym alergenem i już śladowe ilości mogą wywołać silną reakcję alergiczną i doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, więc musimy obchodzić się z nimi ostrożnie.

W moim przypadku natomiast są to jedyne orzechy, po których nie występują u mnie reakcje świadczące o alergii bądź nietolerancji. Być może dlatego, że tak naprawdę nie są orzechami 🙂 Pomimo tego, że bardzo lubię różnego rodzaju orzechy, z większości musiałam całkowicie zrezygnować i do tej grupy zaliczają się m. in. orzechy włoskie czy laskowe.

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo müsli, natomiast niestety te ze sklepowych półek zawierają bardzo dużo cukru, a także utwardzonych tłuszczów roślinnych. Więc taka granola już nie należy do zdrowych.

Dlatego też zachęcam Cię do przygotowania swojej ulubionej granoli. Mam nadzieję, że ten przepis będzie inspiracją do tworzenia różnych i Twoich indywidualnych wariacji na temat granoli 🙂

 

Składniki na 1,5 litrowy pojemnik:
– 2 szklanki płatków owsianych
– 1 i 1/2 szklanki orzeszków ziemnych
– 1/2 szklanki łuskanych pestek słonecznika
– 1/2 szklanki łuskanych pestek dyni
– 1/2 szklanki suszonej żurawiny
– 1/4 szklanki suszonych owoców goji
– 1/2 szklanki płatków kokosowych
– 150 ml syropu klonowego

Przygotowanie:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 170 stopni. Naczynie żaroodporne lub blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Płatki owsiane, orzeszki, pestki słonecznika i pestki dyni przesyp do miski i wymieszaj dokładnie z syropem klonowym. Pamiętaj, że w zastępstwie syropu klonowego, możesz użyć również innej płynnej słodkości, np. miodu lub syropu z agawy. Kiedy wszystkie składniki będą się delikatnie kleić, równomiernie wyłóż je do dużego naczynia, w którym będziesz piec granolę. Najlepiej byłoby gdyby warstwa była dosyć cienka, tak aby równomiernie się upiekła i była złocista i chrupiąca.  Granolę piecz przez około 30 minut, w temperaturze 170 stopni.

Upieczone płatki z orzechami i pestkami wyjmij z piekarnika do ostygnięcia, a następnie połam i połącz z suszonymi owocami i płatkami kokosowymi. Tak przygotowana granolę możesz przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku prze około 2-3 tygodnie i zajadać ze swoim ulubionym mlekiem zwierzęcym lub roślinnym albo jogurtem 🙂 Ja do swojej granoli, już bezpośrednio do talerza, przed podaniem, dodaję jeszcze świeże owoce.

Smacznego!