Mój ulubiony drożdżowy makowiec

 

Przygotowania do Świąt zaczynam z przytupem, czyli od pysznego, mięciutkiego i pełnego nadzienia makowca.

 

Składniki:

Ciasto:

– 25 dag świeżych drożdży

– 0,5 kg maki pszennej

– ¾ szklanki mleka

– 125 g masła

– 2 jajka

– 2 żółtka

– szczypta prawdziwej mielonej wanilii

– 1/3 szklanki brązowego cukru

 

Masa makowa:

– 350 g niebieskiego maku

– 3 szklanki mleka

– 3 jajka

– 3 łyżki cukru brązowego

– 80 g namoczonych rodzynek

– 80 g suszonych fig

– 80 g migdałów

– 280 g miodu

– skórka z pomarańczy

– 2 szczypty prawdziwej mielonej wanilii

 

 

Przygotowanie:

Zacznij od ciacha. Drożdże rozpuść w ciepłym mleku z łyżką mąki i łyżką cukru. Przykryj ściereczką i poczekaj kilka minut aż trochę wyrośnie. Ciepłe masło utrzyj z cukrem i jajkami oraz żółtkami. Do utartej masy dodaj mąkę, mleko z drożdżami oraz pozostałe składniki. Wszystko dokładnie ugniataj przez około 10-12 minut (możesz to również zrobić robotem kuchennym). Wyrobione ciasto przykryj czystą ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 2 godziny.

W tym czasie zajmij się makiem. Mak gotuj w mleku przez 20 minut. Następnie odcedź mak z mleka (najwygodniej będzie jak użyjesz gazy lub ścierki kuchennej, którą wyłożysz durszlak). Poczekaj aż mak wystygnie i następnie dokładnie go wyciśnij. Mak zmiel trzykrotnie w maszynce do mielenia i następnie wymieszaj z namoczonymi rodzynkami, pokrojonymi figami i migdałami oraz miodem i wanilią. Jajka ubij dokładnie z cukrem i wymieszaj z przygotowaną masą makową.

Zagnieć wyrośnięte ciasto na oprószonym mąką blacie a następnie rozwałkuj je na grubość około 6 mm. Rozwałkowane ciasto powinno mieć kształt prostokąta. Na ciasto rozłóż równomiernie masę makową. A następnie zwiń ciasto dłuższym bokiem. Cisto ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 10 minut. Przed wstawieniem makowca do piekarnika, posmaruj go delikatnie z wierzchu białkiem.

Makowca piecz w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez około 45 minut (najlepiej opcja góra-dół).

Ciasto, po ostygnięciu, w moim domu jest polewane lukrem i posypywane kandyzowaną skórką z pomarańczy.

Istne szaleństwo! Ale kilka razy w roku można ?

PS Z powyższych składników wyjdzie Ci bardzo duży makowiec. Możesz oczywiście podzielić ciasto i masę makową na pół i przygotować dwa mniejsze makowce.

PS 2 Makowca możesz również upiec w keksówce.

PS 3 Jeśli planujesz kupować gotową kandyzowaną skórkę pomarańczy, zwróć uwagę na skład, żeby nie miała w składzie niepotrzebnych dodatków. A najlepiej zrobić ją samemu w domu 🙂

 

Życzę smacznego!