Delikatny pasztet z królika

 

Czy pasztet może być lekki, zdrowy, fit? Jasne, że tak. Moja propozycja sprawdzi się również podczas zaostrzenia. Delikatne mięsko z królika jest lekkostrawne i zalecane alergikom. Poza tym powala na łopatki innych konkurentów mięsnych niską zawartością tłuszczu (od 3 do 6%) i wysoką zawartością białka (od 20 do 25%). I jakby tego było mało, białko z mięsa króliczego jest znacznie lepiej przyswajane przez organizm człowieka (aż w 90%!) niż białko zawarte w drobiu czy w wołowinie.
Jak już wspomniałam powyżej, mięso królicze zawiera niską zawartość tłuszczu! Ma go nawet dziesięciokrotnie mniej od wieprzowiny! Może pochwalić się zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. NNKT nie są produkowane w organizmie człowieka, dlatego należy dostarczać je z pożywieniem. Kwasem omega-3 zawartym w mięsie króliczymi jest kwas linolenowy, który jest antyoksydantem, chroniącym organizm człowieka przed wolnymi rodnikami, powodującymi choroby neurologiczne, czy stany zapalne. Posiada właściwości niwelujące ryzyko rozwoju stanów zapalnych w organizmie. Mięso królicze charakteryzuje się niską zawartością cholesterolu 35-50 mg w 100g mięsa.

Mięso królicze jest polecane w profilaktyce cukrzycy, chorób autoimmunologicznych i układu naczyniowo-sercowego.

Bierzmy przykład z królika 🙂 Królik „wie co je” i wie co dla niego dobre 🙂 Warto podkreślić, że króliki są wrażliwe pod względem pokarmu co wiąże się z tym, że żywią się głównie roślinami.

Warto zwrócić uwagę na najistotniejsze witaminy i składniki mineralne zawarte w 100g mięsa króliczego:
Żelazo – 2,9 mg
Magnez – 21-29,1 mg
Fosfor – 145-234,8 mg
Potas – 200-422 mg
Sód – 59,3 mg
Wapń – 6,4-13 mg
Witamina B12 – 1,49 mg
Biotyna – 0,28 mg
Witamina PP – 2,12 mg

No dobra, to do rzeczy 🙂 rozpisałam się, ale o tych pozytywnych właściwościach mięsa króliczego można pisać bez końca 🙂

Składniki:
– 1,2 kg mięsa króliczego (0,7 kg udźca i 0,5 kg combra)
– 3 udka z kurczaka
– 0,5 kg wątróbki drobiowej
– 5 jajek
– por
– 1 korzeń pietruszki
– 2 marchewki
– 3 łyżeczki soli
– 2 łyżeczki gałki muszkatołowej
– 5 listków laurowych
– 9 ziarenek ziela angielskiego
– 9 ziarenek jałowca
– tłuszcz do posmarowania blaszki
– 1 łyżka bułki tartej (może być bezglutenowa)

Przygotowanie:
Mięso z królika oraz kurczaka umyj i włóż do dużego garnka. Umyj i obierz warzywa. Dodaj do garnka z mięsem.  Do garnka nalej wody, tak aby przykryła wszystkie produkty. Dodaj ziele, jałowca i liść laurowy. Całość gotuj około 1 godz. 15 minut. Po tym czasie dodaj do garnka umytą wątróbkę i gotuj całość jeszcze przez 30 minut. Ugotowane mięso wystudź i usuń kości. Mięso królicze i udka oraz marchew i pietruszkę a także wątróbkę zmiel dwukrotnie w maszynce do mielenia (pamiętaj, żeby nie zmielić pora, ziarenek jałowca i ziela oraz liści laurowych 🙂 ). Do zmielonego mięsa z warzywami dodaj jajka, 2-3 chochle wywaru z ugotowanego mięsa, sól i gałkę muszkatołową. Nie zapomnij o wywarze, ponieważ mięso jest bardzo chude a wywar sprawi, że pasztet podczas pieczenia się nie wysuszy. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Blaszkę (najlepiej sporą keksówkę) posmaruj niewielką ilością tłuszczu. Najwygodniej będzie jak zwilżysz ręcznik papierowy tłuszczem i posmarujesz nim blaszkę, w ten sposób unikniesz nadmiaru tłuszczu w foremce. Posmarowaną tłuszczem blaszkę obsyp bułką tartą. Nadmiaru bułki pozbądź się przechylając blaszkę „do góry nogami” 🙂 Do tak przygotowanej blaszki przełóż przygotowaną na pasztet masę i rozprowadź ją dokładnie w całej blaszce. Możesz zrobić niewielkie wgłębienie wzdłuż pasztetu, wtedy zapobiegniesz ewentualnym, niekontrolowanym pęknięciom 🙂 Pasztet piecz w rozgrzanym do temperatury 180 stopni C piekarniku, przez około 1,5 godz.

Gwarantuje super smak!

PS powyższa wersja pasztetu jest bardzo delikatna. Jeśli możesz sobie pozwolić na bardziej wyrazisty smak, do gotowania wywaru dodaj 4 obrane cebule i zmiel je również w maszynce z pozostałymi składnikami. Do zmielonej masy dodaj jeszcze 4 ząbki czosnku i pół łyżeczki czarnego pieprzu.